Szukacie w Albanii spokojnej plaży z ograniczoną infrastrukturą, która zachowała jeszcze w sobie nutkę dzikości? Jeżeli tak, to plaża Gjipe nadaje się idealnie. Jest schowana przed światem w ujściu kanionu wyżłobionego przez rzekę. Otaczające ją z każdej strony wysokie skały utrudniają do niej dostęp i jednocześnie nadają tajemniczości, a jasne kamyczki na plaży wyraźnie podkreślają głęboki błękit krystalicznie czystej wody. Nic więc dziwnego, że w wielu zestawieniach plaża Gjipe figuruje jako jedna z najpiękniejszych plaż Albanii. Dodatkowo nie ma tu tłumów turystów zajmujących każdy możliwy skrawek plaży, ale nie jest też zupełnie dziko. Mały camping schowany w głębi plaży oraz bary o hippisowskiej atmosferze zaspokajają podstawowe potrzeby podróżników, a od czasu do czasu podobno mogą też dostarczyć niezapomnianych wrażeń podczas szalonych imprez.
Co znajdziesz w tym artykule?
Jak dojechać do plaży Gjipe?
Jeżeli do plaży Gjipe jedziecie z północy Albanii (np. z Tirany) to macie przed sobą ciągnącą się wzdłuż morza drogę, która miejscami jest bardzo górzysta. Dobrym tego przykładem jest odcinek w okolicy Panorama Llogara, charakteryzujący się ostrymi zakrętami, ale także zapierającymi dech w piersiach panoramami. Szczególnie ostatnich kilkadziesiąt kilometrów przed Gjipe warto pokonać w ciągu dnia, żeby móc cieszyć się pięknymi widokami i zachwycać małymi położonymi na stromych zboczach miasteczkami.
Po zjechaniu z głównej drogi ostatni odcinek, który da się przejechać normalnym samochodem jest bardzo wąski, więc trzeba zjeżdżać do zatoczek albo na pobocze, żeby minąć się z innym samochodem. Po drodze można zajechać do ruin klasztoru Saint Theodore Monastery. Na końcu tego odcinka znajduje się parking. Za „przypilnowanie” samochodu należy się 200 lek, o które na pewno ktoś się upomni 😉 W naszym przypadku była to starsza Pani siedząca w cieniu drzew. Dalszą drogę trzeba pokonać na piechotę – ok 15-20 min. Droga jest bardzo kamienista i miejscami stroma, więc dobrze jest mieć jakieś wygodniejsze buty niż japonki. Bezpośrednio na plażę Gjipe można też dojechać, ale ze względu na duże głazy i uskoki terenu jest to możliwe tylko i wyłącznie terenowym samochodem.
Co robić na plaży Gjipe?
Najlepiej plażować, cieszyć się spokojem, napawać błękitem wody i popijać zimne piwko. Na plaży nie ma cienia, więc w sezonie może się przydać parasol. W necie wpadłam na informacje, że w sezonie na plaży Gjipe są dostępne leżaki i parasole (za opłatą?). Ponieważ plaża jest spora na dużej otwartej przestrzeni lubi szaleć wiatr. Warto pomyśleć też o butach do wody, ponieważ plaża jest kamienista.
Gdy już znudzi się wam leżenie plackiem na kamyczkach, można pójść na krótki spacer w stronę znajdującego się w tylnej części plaży kanionu Gjipe. Dla bardziej aktywnych jest też możliwość wybrania się na dłuższy trekking – tutaj przykładowa trasa. Po skałach w okolicy kanionu możliwa jest też wspinaczka. Organizacja raczej we własnym zakresie, ale warto dopytać na campingu, czy oferują jakieś zorganizowane wypady.
Po drodze do kanionu Gjipe są dwa bary oferujących zimne napoje, małe przekąski i co najważniejsze: toalety. Szczególnie ten drugi „biały” bar po prawej stronie w kolejności od morza jest warty uwagi – część mebli jest zrobiona z palet, a na białych ścianach są namalowane fantazyjne postacie, co przekłada się na niepowtarzalny klimat. Czasami wieczorami na Gjipe są organizowane na campingu lub w barach nocne imprezy.
Gdzie jeść na Gjipe?
Na plaży nie ma restauracji w pełnym tego słowa znaczeniu. Na plaży są jedynie dwa bary, w których można kupić napoje alkoholowe i bezalkoholowe, a także małe przekąski. Przy barach dostępne są toalety. Trafiłam jednak na kilka komentarzy na Google Maps mówiących o smażonej na ruszcie świeżej rybie, która od czasu do czasu jest sprzedawana w sezonie. Na plaży można też zrobić ognisko. EDIT: Gjipe Eco Campground otworzył w czerwcu 2020 małą resturację na kempingu i oferują aktualnie proste dania typu pizza i naleśniki.
Jeżeli macie jednak większe wymagania co do jedzenia, to niedaleko znajduje się Jala, czyli bardzo mała nadmorska miejscowość, w której poza sezonem można cieszyć się w niemal zupełniej samotności piękną plażą. W maju otwarte były tam tylko dwie restauracje, z czego jedna oferowała wyłącznie rybkę z sałatą i frytkami za 800 lek od osoby, a druga była w stanie ugotować tylko jedno danie dla całej grupy. Niedaleko znajduje się większa i bardziej turystyczna miejscowość Himare, która pod względem jedzenie będzie na pewno miała jeszcze więcej do zaoferowania.
Gdzie spać na plaży Gjipe?
Jeżeli jesteście żądni przygód i chcecie poczuci prawdziwą atmosferę tego miejsca polecam zostać tam na noc. Na plaży można rozbić się na dziko ze swoim namiotem. Przy barach dostępne są dwie toalety (pierwsza – dziura w ziemi, druga – normalna toaleta). Na plaży znajduje się też camping Gjipe Eco Campground, na którym można wynająć namioty. Jest to dość ciekawa opcja, ponieważ nie trzeba całego sprzętu znosić z parkingu na plażę. Pole namiotowe oferuje też prysznice i toalety, z których za opłatą można nawet skorzystać śpiąc na plaży na dziko. Osoby posiadające terenowe samochody przyjeżdżają tam również camperami lub przyczepami campingowymi. Więcej informacji o podróżowaniu po Albanii z namiotem znajdziecie tutaj. Jeżeli spanie na plaży w namiocie nie wchodzi w grę, można bez problemu znaleźć nocleg w pobliskich miejscowościach Jala albo Himare i przyjechać w ciągu dnia na Gjipe uciekając przed tłumem turystów.