Woda to jeden z głównych tematów, z którym trzeba się skonfrontować przed wyruszeniem na trekking w Himalaje. Jest on bezpośrednio związany z naszym bezpieczeństwem i zdrowiem, ale także z ochroną środowiska. Rozwiązań jest kilka.

Można kupować butelkowaną wodę na szlaku, co generuje niepotrzebne śmieci; można napełniać butelki w punktach z filtrowaną wodą i potem niestety nosić tę wodę ze sobą; albo można używać tabletek oczyszczających wodę, co wpływa niekorzystnie na jej smak.

Jest też inne rozwiązanie. Można zabrać ze sobą na trekking po Himalajach butelkę Water-to-Go. Wyruszając w 3 tygodniową podróż, której celem było przejście szlaku Annapurna Circuit, osobiście wybrałam tę opcję. Jak sprawdziła się butelka Water-to-Go w Nepalu? Poniżej znajdziesz moje doświadczenia 🙂


Woda z kranu w Katmandu

Woda w górskich strumieniach to pikuś w porównaniu ze zbiornikami wody w stolicy Nepalu… Gdy zobaczyłam, jak bardzo zaśmiecone są rzeki w Katmandu, pomyślałam, że najlepszym testem butelki Water-to-Go będzie wypicie z niej wody z kranu.

Tak, wiem… spore ryzyko przed wyruszeniem w 10 dniową trasę po Himalajach. Jednak podjęłam to wyzwanie i wiecie co? Zupełnie nic mi nie było! Nie miałam żadnych problemów gastrycznych, pomimo, że napełniałam butelkę wielokrotnie m.in. w hostelu i restauracyjnych łazienkach.

Water-to-Go Nepal


Woda z rzek, strumieni, jezior

Na szlaku Annapurna Circuit jest bardzo dużo wody. Zazwyczaj kilka razy dziennie trafia się jakaś rzeka, strumień albo jezioro. A nawet jeżeli nie, to i tak wędruje się z wioski do wioski, a w nich zawsze jest dostępne jakieś źródło wody.

Dlatego praktycznie nigdzie na szlaku nie miałam problemu ze znalezieniem miejsca, w którym mogłabym napełnić butelkę. Co więcej, bardzo często mogłam cieszyć się zimną górską wodą prosto ze strumienia.

water_to_go_nepal (6 of 1)
water_to_go_nepal (2 of 5)


Woda ze śniegu

Jak już wspomniałam praktycznie na całym szlaku Annapurna Circuit nie można narzekać na brak wody. Jednak jest jedna trasa, na której zdecydowanie jej brakuje. Jest to odcinek z Tilicho Camp do Tilicho Lake.

Po drodze nie ma łatwo dostępnych źródeł wody, ani żadnych wiosek. Nie róbcie sobie też nadziei, że skoro idziecie do jeziora to napełnicie butelkę po dotarciu do niego. Zbocza prowadzące bezpośrednio do Tilicho Lake są bardzo wysokie i strome a w październiku były pokryte śniegiem…

No właśnie – śniegiem! Przecież to też źródło wody i kolejny świetny test dla butelki Water-to-Go. Dlatego po dotarciu na miejsc, gdy okazało się, że w barze przy jeziorze nie można kupić wody, napełniłam ją najczystszym śniegiem jaki udało mi się znaleźć i postawiłam butelkę Water-to-Go w słońcu. Po 30 minutach miałam pyszną orzeźwiającą wodę!

Rabat na butelki Water-to-Go


Woda z beczki w High Camp

Czasami zdarzało mi się na szlaku korzystać też z innych źródeł wody. Jedno z najbardziej ryzykowanych znajdowało się w High Camp na wysokości ok. 5 000 m n.p.m. Nie było tam łazienek, ani ogólnodostępnej bieżącej wody. Jedynie duża beczka na środku obozu, z której wiele ludzi brało wodę do mycia zębów – Ci to dopiero byli odważni…

Była to woda stojąca, czyli taka w której z łatwością mogły się rozwijać jakieś bakterie, albo składać jaja owady. Nic więc dziwnego, że gdy do niej zajrzałam, ruszały się w niej jakieś małe organizmy niewiadomego pochodzenia. Mimo wszystko wyglądała na czystą.

Trochę się skrzywiłam z obrzydzeniem, ale wzięłam metalowy kubek przypięty do beczki i nalałam wody do butelki Water-to-Go – skoro filtruje bakterie i wirusy to widoczne gołym okiem żyjątka nie powinny być żadnym problemem. No i nie były. Wypiłam nawet kilka butelek tej wody i po raz kolejny brak problemów żołądkowych 🙂

 

Butelka Water-to-Go w Nepalu


Woda cieknąca z rur lub ulicznych kranów

Na odcinkach przed i za przełęczą Thorong La Pass, czyli na tych bardziej zamieszkałych, rzadziej zdarzają się strumienie czy rzeki. Częściej można znaleźć krany lub rury, z których płynie woda. O ile tylko wydawała mi się w miarę czysta, napełniałam wodą z nich swoją butelkę Water-to-Go.

Water-to-Go w Nepalu


Czy można pić wodę z butelki Water-to-Go w Nepalu?

Przetestowałam butelkę Water-to-Go na wszelkie możliwe sposoby w Nepalu, napełniając ją wodą z na prawdę różnych i często ryzykownych źródeł. Jednak w przeciwieństwie do niektórych osób na szlaku, ani razu przez całe 3 tygodnie pobytu w Nepalu nie miałam żadnych problemów żołądkowych czy jelitowych. Butelka sprawdziła się idealnie i odtąd jest już zawsze moim nieodłącznym towarzyszem podróży.


Dlaczego warto zabrać ze sobą butelkę Water-to-Go na trekking w Nepalu?

  • Diametralnie ograniczysz zużycie plastikowych butelek, które w Nepalu albo zostają zakopane pod ziemią albo wrzucone do rzeki (zero recyklingu).
  • Nie musisz nosić ze sobą dużej butelki wody, co zmniejsza ciężar plecaka.
  • Masz dostęp do bezpiecznej wody praktycznie w każdym miejscu na szlaku.
  • Pijesz orzeźwiającą górską wodę bez posmaku tabletek oczyszczających.
0

Dodaj komentarz